Lekcje online w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu 2025

W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu 2025 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w szeregu lekcji online:

·       W kl. I - III

Sieciakowa lekcja „Kto jest po drugiej stronie?” 

Podczas lekcji dzieci z klas wczesnoszkolnych (1,2,3) poznały bohaterów projektu Sieciaki.pl – drużynę Sieciaków walczącą ze złymi Sieciuchami. Lekcja nawiązywała do czwartej części książkowych przygód Sieciaków pod tytułem „Kto jest po drugiej stronie?” Podejmowała temat niebezpiecznych kontraktów online. Dzieci dowiedziały się jakie zagrożenia wiążą się z kontaktami online i poznały zasady bezpieczeństwa dotyczące komunikacji w sieci. Lekcja była atrakcyjna graficznie i miała charakter interaktywny dzięki wykorzystaniu aplikacji MENTI. 

·       W kl. IV – VI

Wyłącz, by odpocząć

Podczas lekcji uczniowie dowiedzieli się dlaczego czasem trzeba się wyłączyć, aby odpocząć? Po co nam odpoczynek i co dzięki temu zyskuje nasz mózg? Co to jest cyfrowy dobrostan i jak zadbać o higienę cyfrową mając przy sobie towarzysza w postaci smartfona?

·       W kl. VII – VIII:

 

1)    Jak odróżnić fake od newsa?

Była to lekcja w zakresie bezpiecznego, kreatywnego i pozytywnego korzystania z Internetu i nowych technologii. Celem lekcji było zapoznanie ze zjawiskiem tzw. fake news oraz pokazanie konkretnych narzędzi i sposobów na radzenie sobie z fałszywymi informacjami w Internecie. 

2)    „DOPAMINA” – co zrobić, żebyśmy to my kontrolowali technologię, a nie technologia nas? 

Lekcja odpowiedziała na pytanie, dlaczego media społecznościowe tak nas przyciągają i co sprawia, że nasza uwaga jest dla dostawców usług internetowych najcenniejszą walutą. Wyjaśniła, czym jest pętla dopaminowa i jakie są sposoby radzenia sobie z siłą jej oddziaływania. Uczniowie dowiedzieli się jak dbać o cyfrową higienę. A to wszystko na podstawie filmu dokumentalnego Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pt. „Dopamina”.

3)    „DOPAMINA” – jak budować dobre relacjach rówieśnicze, a stawiać granice w tych toksycznych? 

Podczas zajęć uczniowie przyjrzeli się swoim relacjom, nauczyli się identyfikować i nazywać zachowania określone przez czerwone i zielone flagi (pozytywne/negatywne, toksyczne/zdrowe) poznali typy reakcji na negatywne zachowania, poćwiczyli w jaki sposób stawiać granice w relacjach, oraz odkryli czym są dla nich dobre relacje.

 
BHQY2423.JPG BHQY2424.JPG BHQY2425.JPG CKZH7531.JPG DZNW8130.JPG
HFFU6883.JPG HFFU6884.JPG JIPFE1427.JPG QPDLE4859.JPG